arianmotor
10 فروردین 1402 - 09:43

صادرات خرما سالانه ۴۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با دارا بودن ۲۶۰ هزار هکتار نخلستان و تولید سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن خرما سومین کشور تولید کننده این محصول در جهان به شمار می‌رود و صادرات خرما سالانه ۴۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز به همراه معاونین امور زراعت و باغبانی و مجری طرح ملی گندم وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، رئیس سازمان تعاون روستایی، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، مدیرعامل بانک کشاورزی و مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌ها وزارت جهاد کشاورزی از طریق فرودگاه زاهدان وارد استان سیستان و بلوچستان شد و مورد استقبال مسئولان استانی قرار گرفت.

افتتاح ده‌ها پروژه بخش کشاورزی، برداشت اولین خوشه های طلایی گندم، اجرای طرح مردمی یک میلیارد درخت و آغاز طرح توسعه نخلستان‌ها با ارقام تجاری خرما در استان سیستان و بلوچستان از برنامه‌های شاخص وزیر جهاد کشاورزی در این سفر یک روزه است.

محمد مهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در جریان آغاز کشت دو هزار و 300 هکتار نخلستان خرمای تجاری و صادراتی در شهرستان مرزی میرجاوه سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: ایران با دارا بودن 260 هزار هکتار نخلستان و تولید سالانه یک میلیون و 400 هزار تن خرما سومین کشور تولید کننده این محصول در جهان به شمار می‌رود و صادرات خرما سالانه 400 میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد. 

وی ادامه داد: به دلیل کیفیت بالا سالانه بخش قابل توجهی از خرمای تولیدی کشور صادر می‌شود که از این حیث ظرفیت بسیار مناسبی برای ارزآوری کشور فراهم شده است. 

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: استان سیستان و بلوچستان رتبه دوم کشور در سطح خرمای کشور را داراست که با توجه به شرایط اقلیمی مناسب این استان یکی از برنامه های این وزارت در این منطقه توسعه کشت خرما به ویژه از نوع مرغوب و صادراتی آن است. 

برومندی با اشاره به اهمیت توسعه باغات موز در سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه همه ساله حدود 600 هزار تن موز وارد کشور می شود که این امر حدود 500 میلیون دلار خروج ارز را به همراه دارد توسعه باغات این محصول در سطح 10 هزار هکتار از مزارع این استان در اولویت این وزارتخانه قرار دارد تا در آینده نزدیک در این زمینه کشور خودکفا گردد. 

وی تاکید کرد: همچنین وزارت جهاد کشاورزی در تعامل با سایر کشورها در صدد است با وارد کردن نهال ارقام تجاری توسعه باغات سایر میوه های گرمسیری نظیر انبه را در سیستان و بلوچستان گسترش دهد. 

معاون وزیر کشاورزی همچنین تکمیل زنجیره از تولید تا بازار رسانی را از دیگر اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: یکی از برنامه های مهم این وزارتخانه با تشکیل قرارگاه امنیت غذایی تکمیل زنجیره از تولید تا بازار رسانی به‌منظور کاهش هزینه‌های تمام شده و کمک به تولید محصولات کشاورزی با کیفیت است.

انتهای پیام/

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1117204