arianmotor
09 فروردین 1402 - 15:22

شرقی ترین دروازه مازندران انتخاب سفر گردشگران/ از نیالا تا توسکا چشمه

جاده های پر پیچ و خم و جاذبه های طبیعی گردشگری گلوگاه در مسیر مواصلاتی به شرق کشور کانون توجه گردشگران و نیز بومیان ساکن و غیرساکن منطقه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گلوگاه، در مبدا دروازه شرقی مازندران در مسیر مواصلاتی به استان های گلستان و خراسان شهرستان گلوگاه با طبیعتی بکر خودنمایی می کند و اقوامی متشکل از طبری و کلبادی و غیره که فرهنگ و آیین کهن منطقه را شکل داده اند.

هشت روستای شهرستان گلوگاه به عنوان مقصد گردشگری ثبت ملی شده است و مسافران بی شماری در مسیر تردد به خراسان رضوی برای بهره گیری از طبیعت منحصر به فرد منطقه راهی ارتفاعات خوش آب و هوای گلوگاه در قسمت شرقی هزار جریب می شوند.

جاده پر پیچ خم، جنگل های سرسبز انبوه فضا را مناسب انتخاب در مقصد سفر گردشگران می سازد. زبان گویش بومیان منطقه طبری، ترکی، فارسی  است که به اقوام طبری، کلبادی، محمودجانلو، صیدانلو و عسگری و غیره از طایفه عمرانلو شناخته می شوند.

توسکا چشمه توسکا چشمه را اکثر گردشگران می شناسند و سالانه خیل عظیمی از مسافران راهی این منطقه گردشگری می شوند.  این چشمه آرام و روان که سالانه محل مراجعه گردشگران بومی و غیربومی از استان های گلستان، خراسان رضوی و شمالی است در مسیر چشم نواز به روستاهای نیالا و باریکلا قرار دارد و در منطقه پایین دست مشرف به دریاست و از این رو این جاذبه طبیعی گردشگران را به خود جذب می کند.

در واقع یکی از جاهای دیدنی گلوگاه که از طبیعت بسیار بکر و دیدنی برخوردار است، منطقه‌ تفریحی و توریستی زیبای توسکا چشمه است که برای رسیدن به منطقه در قسمت جنوبی شهر و حد فاصل دامغان و دریای آرام گلوگاه باید بپیماییم. 

چشمه‌ ای زلال با درختان خوش قد قامت با نقش‌ و نگار طبیعی توسکا، زینت‌ بخش این منطقه هستند که هر ساله در همه فصول سال به خصوص فصل‌های بهار و تابستان، پذیرای مسافران بسیاری از اقصی نقاط کشور به خصوص گلستان و استان خراسان راهی این منطقه می‌شوند. خنکی ناب توسکا چشمه مهمترین دلیل برای جذب مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در گلوگاه بوده که در هوای گرم بهار و تابستان سبب رونق گردشگری منطقه شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلوگاه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، گلوگاه را دروازه ورودی استان مازندران در شرقی ترین شهرستان نامید و اظهار داشت: این شهر به واسطه اینکه در محور مواصلاتی گلوگاه به دامغان و در موقعیت جغرافیایی جنوب شرقی دریای مازندران و در رشته کوه‌های شمالی البرز واقع شده است یکی از مراکز و کانون های اصلی سفر محسوب می شود.

فرهاد مجیدزاده به جمعیت شناور بومی و غیربومی منطقه اشاره کرد و افزود:این شهر شمالی از مناظر بکر، طبیعی و دیدنی برخوردار است و در چهار فصل از سال، تصاویر مهیج و زیبایی را از طبیعت نشان گردشگران و طبیعت دوستان می‌‌دهد و در صورت سفر به گلوگاه حتماً از دیدنی ها و مناطق تفریحی آن بازدید کرده و از سفربه این شهرستان لذت ببرید.

ویدر ادامه خاطرنشان کرد: قدمت شهرستان گلوگاه و روستاهای اطراف آن به سال 1254 در کتاب اشرف البلاد مکتوب آمده و این شهر از پیشینه‌ تاریخی پر باری برخوردار است. بطوری که در دوره‌ اسلامی با نام کبود و نامیه شناخته می‌شده است که متاسفانه بعد از حمله‌ مغول‌، با ویرانی‌های عظیم روبه‌ رو شده و اقوام آن پراکنده شدند، اما بعدها و به خصوص در دوره انقلاب اسلامی به یکی از مراکز گردشگری تبدیل شده و اگر چه در بعد گردشگری نیاز به توجهات خاصی در منطقه است، اما مسافران در مسیر رسیدن به استان گلستان و خراسان از منطقه بازدید دارند.

خندق کلباد

وجود خندق کلباد در شرق گلوگاه،  در 2 کیلومتری شهرستان گلوگاه خندق تاریخی کلباد در حاشیه جاده معروف عباسی قرار دارد، مکانی با جاذبه که دو سلسله زندیه و قاجار در این مناطق به واسطه جنگ های فراوان سرانجام موفق به آغاز حکومت رانی خود شده اند.

در واقع برای رسیدن به این منطقه مسیر جنگل های سرسبز با آن  چشمه ها و  آبشارهای دیدنی و استفاده از آب های معدنی، کوه های شرشری منطقه را به یکی از دلنوازترین مناطق دیدنی تبدیل می کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلوگاه گفت: از نظر تاریخی و باستان شناسی نیز این منطقه اهمیتی داشته و تپه تاریخی گراودین، یکی از جاذبه های گردشگری گلوگاه، از نظر تاریخی با شکست محمدحسن قاجار در سال 1171 هجری قمری در نزدیکی گراودین تپه به دست کریم خان زند شکل گرفت که سپس دولت مستقل زندیه تاسیس شد و بعد از فوت کریم خان و اتحاد خاندان آقامحمدخان قاجار مازندران، گیلان، آذربایجان و قفقاز در اختیار این قوم قرار گرفتند. 

وی ادامه داد: در واقع تپه گراودین در شمال غربی و بقایای جاده شاه عباسی در جنوب آن، ارزش تاریخی دارد و مناطق کوهستانی هزار جریب نیز از جاذبه های گردشگری برخوردار است که به نوبه خود از اهمیت خاصی برخوردار است.

آغوذ دره

یکی از روستاهای منطقه روستای آغوزدره است یکی از بکرترین و دلنشین ترین جای دیدنی گلوگاه است که در حدود 45 کیلومتری شهر گلوگاه واقع شده است.  از زیبایی‌های جذاب این روستا، وفور درختان گردویی است که در اطراف دره‌‎ای رو به این روستا جا خوش کرده‌اند و منظره‌ فوق‌العاده‌ای به آن بخشیده‌اند.

روستا این زیبایی را از درختان  گردو به ارث برده است و به همین دلیل به آغوز دره شهرت دارد.

مردم با صفای آغوز دره با دامداری، کشاورزی، باغداری و قالی بافی روزگار می‌گذارنند و سپری کردن تعطیلات در کنار این اهالی دلنشین خواهد بود. این روستا از امکانات اولیه‌ای همچون آب،گاز، برق، مدرسه، مخابرات، خانه بهداشت و جاده‌ی آسفالت برخوردار است که این موارد مهم خود از ویژگی‌های این روستا محسوب می‌شود و دلیل انتخاب گردشگران در مسیر سفر آنان به شمار می آید.

روستای نیالا

روستای نیالا در توابع بخش مرکزی شهرستان گلوگاه، در دل دهستان توسکا چشمه، قرار دارد که به دلیل داشتن قبرستان قدیمی در آن، این روستا از اهمیت تاریخی و باستانی برخوردار است.

قدمت گورستان نیالا به سده‌ی 10 و 11 ه.ق برمی‌گردد و این قبرستان در جوار روستا حال‌ و هوای غریبی به آن داده است.

این روستای کوهستانی آب ‌و هوای مطلوبی دارد و در چندین کیلومتری رودخانه نکا قرار گرفته و به همین دلیل آب این منطقه از این رودخانه تأمین می‌شود. اهالی روستا با کشاورزی، گله داری و کرباس بافی روزگار می‌گذارنند و برنج، غلات و لبنیات این روستا توسط خود اهالی تولید می شود و در بین مسافران نیز مشتری خاص خود را داشته و از لذت محبوبی میان گردشگران برخوردار است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1116468