arianmotor
10 فروردین 1402 - 00:15

دستیار پوتین به تهران سفر می‌کند

رئیس کمیسیون روابط خارجی دومای روسیه از سفر قریب الوقوع دستیار رئیس جمهور این کشور به تهران خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس و اعضای کمیسیون روابط خارجی و نیز نایب رئیس دومای روسیه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که با حضور 12 نفر از اعضای برجسته این کمیسیون، رئیس گروه دوستی پارلمانی روسیه و ایران، نایب رئیس دومای روسیه و برخی مدیران وزارت خارجه روسیه در محل دوما برگزار شد، طرفین ضمن تاکید مشترک بر لزوم استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی در تقویت همکاری های فیمابین، موضوعات مختلف همکاری های دو کشور در  حوزه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند.

 امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار گفت، روابط دو کشور در مسیر درستی قرار دارد و کارها به خوبی در حال پیشرفت است.

وی افزود، از ارتباط نزدیک روسای جمهور دو کشور خرسندیم و سفر آقای پوتین به تهران تحول مهمی بود و نتیجه دیدارها و گفتگوهای مقامات مختلف دو کشور، پیشرفت و تنوع بخشیدن به روابط دو کشور در زمینه های مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی است.

 امیرعبداللهیان افزود، دیپلماسی پارلمانی نقش مهمی در تقویت روابط دو کشور دارد و کمیسیون عالی مشترک پارلمانی دو کشور، چارچوب بسیار خوبی برای کمک به تقویت روابط دو کشور است.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص برجام‌ نیز گفت، احیای برجام با پایبندی کامل تمام طرفها به تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها علیه ایران، اولویت ماست و ما در این زمینه مسئولانه عمل کردیم و پایبندی خود را به مذاکره برای احیای برجام نشان دادیم، اما دولت آمریکا هنوز نتوانسته در این زمینه تصمیم بگیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر صلح آمیز بودن  فعالیت‌های هسته ای کشورمان، گفت، گفتگوهای رو به جلویی با آقای گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشتیم و مایل هستیم در چارچوب این گفتگوها، ادعاهای بی‌اساس در خصوص فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای ایران رفع شود.

 اسلوتسکی رئیس کمیسیون روابط خارجی دوما نیز در این نشست ضمن اشاره به سفر اخیر والودین رئیس دومای روسیه به تهران و برگزاری نشست مشترک همکاری های عالی پارلمانی دو کشور، افزود، پارلمان‌های دو کشور همکاری خوبی با هم دارند و لازمست از این ظرفیت برای تقویت روابط دوجانبه استفاده شود.

وی افزود، دستیار آقای پوتین به زودی به تهران سفر می کند و در خصوص راههای تقویت همکاری های دو کشور گفتگو خواهد کرد.

 اسلوتسکی تاکید کرد، ما اهتمام زیادی به موضوعات مهم روابط و همکاری های دوجانبه مخصوصا کریدور شمال جنوب داریم و لازمست این کریدور با همکاری مشترک دو طرف بخصوص در بخش رشت - آستارا سریعا تکمیل شود.

وی کریدور ترانزیتی شمال - جنوب را بزرگترین پروژه قرن دانست و افزود مذاکرات جاری در مسکو با حضور معاون وزیر راه ایران، فرصت خوبی برای رفع موانع باقیمانده در این زمینه است.

این مقام پارلمانی تاکید کرد که ما در دومای روسیه تلاش می کنیم که روابط دو کشور در تمام زمینه ها تقویت شود.
 
رئیس کمیسیون روابط خارجی دوما با اشاره به اتهامات مطرح شده از سوی اوکراین و برخی طرفهای غربی در خصوص استفاده از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین گفت؛ اوکراین، آمریکا و اروپا هیچ دلیل اثبات کننده ای برای استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین ندارند و آنها از این ادعا بعنوان یک بهانه برای دیگر اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند.

وی همچنین اظهار داشت، توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دو کشور تاریخی است و بر امنیت کل منطقه تاثیر مثبت دارد و ما از آن حمایت می کنیم.

در این نشست آخرین وضعیت همکاری‌های دوجانبه در حوزه دریای خزر، انرژی و دیگر زمینه های همکاری دو کشور مورد تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1116941